خلاقانه ترین ایده ها در طراحی تخصصی مطب و مراکز درمانی

ممکن است نیازمند اختصاص دادن به فضاهای مختلفی داشته باشید همچنین می توانید از پارتیشن های چوبی استفاده کنید. آنها قبلاً به عنوان اتاق های کسل کننده و کاربردی شهرت داشتند که هدف کمی جز قرار دادن صندلی های ناراحت کننده داشتند. به کار گرفتن رنگ های روشن و طرح های مدرن بهترین راه برای جذاب جلوه دادن یک مطب معماری داخلی مطب پزشکی پزشکی می باشد. امروزه طراحی داخلی مطب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا بیماران شرایط روحی و جسمی خاصی دارند که باید با رعایت استانداردها و نکات مهم طراحی آن را به بهترین نحو ممکن انجام داد. امروزه طراحی مطب بر اساس اصول مهندسی، مطابق با نیاز های بیمارانی که در آن مکان رفت و آمد می کنند انجام می گیرد. امروزه در تمام بخشهای جامعه، دکوراسیون داخلی یکی از مهمترین عناصر به حساب میآید. توجه به تخصص، تعداد بیماران، ابعاد فضا، رنگ و نورپردازی مهمترین عوامل در طراحی مطب می باشد.

استفاده از نکات آموزشی نسبت به بیماری در مطب و در نظر گرفتن جنبه های آگاهسازی بیماران را می توان در طراحی با قرار دادن باکس های مختلف در دیوار برای نصب پوستر و … مثلا ممکن است، کارفرما بخواهد متریال های بسیار خاص و با کیفیت از خارج کشور وارد شود، تمامی زحمات آن اگر بر دوش طراح باشد، پس او هم کار مزد بسیار بالا تری از آن متریال نسبت به متریال های معمولی داخلی دریافت خواهد کرد. بسیار فضای سالن انتظار را زیبا و در عین حال آرامش بخش خواهد کرد. انتظار دارید در یک روز یا در یک بازه زمانی خاص چند نفر ویزیت شوند؟ استفاده از رنگهای روشن مانند آبی ملایم یا کرم فضای مطب را وسیعتر جلوه میدهند بنابراین اگر مطب کوچکی دارید که ممکن است دلگیر به نظر برسد، میتوانید از این رنگهای روشن برای دیوارها استفاده کنید. طراحی بی عیب و نقص باید حامی اهدافی که در ذهن دارید باشد، پس به اهداف پروژه خود خوب فکر کنید. پس بسیار مهم است که پزشکان به دکوراسیون اتاق انتظار خود اهمیت دهند. بدون شک برای طراحی اتاق انتظار کودک استفاده از رنگهای شاد بسیار اهمیت دارد. پیشنهاد کارشناسان در این زمینه این است که در اتاق انتظار برای بیماران از نور طبیعی استفاده شود، اگر امکان بهره گیری از از نور طبیعی در اتاق انتظار فراهم نباشد، بهتر است، در اتاق دکتر روانشناس از این نور بهره مند شوید.

ناگفته نماند، بسیاری از امکانات پزشکی عمومی و مطلب پزشکی ارتوپدی مزایایی را که دکور مناسب می تواند ارائه دهد نادیده می گیرد ما به شما کمک میکنیم تا بهترین ایده و خلاقیت در دکوراسیون مطب پزشکی ارائه دهید. تزئین فضای مطب پزشکی ارتوپدی شما ممکن است دلهره آور به نظر برسد، به خصوص که این اولین برداشتی است که بر روی بیماران خود می گذارید. آنچه افراد در اولین ورود به مطب پزشک قلب می بینند و تجربه می کنند می تواند بر کل تجربه آنها تأثیر بگذارد. در طراحی مطب به سبک مدرن شلفهای دیواری به کار میروند، که پروندههای پزشکی به راحتی در آنها جای میگیرند و از فضا به طور بهینهتری استفاده میشود.

بسیاری موارد دیگر که عدم هماهنگی آن ها باهم موجب ناراحتی مراجعه کنندگان می شود. طراحی داخلی مطب با توجه به حال و روز مراجعه کنندگان صورت می گیرد. نحوه تنظیم مطب شما تأثیر عمیقی بر تعاملات روزانه کارمندان شما و با مراجعه کننده و بیماران شما دارد. اگر کلینیک شما کوچک است یا مناطقی وجود دارد که خدمات متعددی در آنها ارائه میشود، میتوانید چراغهایی را نصب کنید که روشنایی آن بسته به نیاز در یک زمان خاص قابل تنظیم باشد. از استفاده مطلق از نور سفید یا زرد خودداری کنید و با ترکیب این دو رنگ با نصب لامپهای مناسب، نوری شبیه نور روز را به وجود آورید. برای اتاق انتظار کودک، شما میتوانید از تصاویر و شخصیتهای مورد علاقه کودکان به شکل پوستر روی دیوارها استفاده کنید یا اسباببازیهایی را برای کودکان در آن قرار دهید. رنگ، نور و آب میتوانند به شما در ایجاد محیطی شفاف و زنده در مطب کمک کنند.

طراحی مطب دندانپزشکی و به طور کلی فضاهای درمانی با توجه به کاربردی که دارند و افراد هنگام بیماری آن را تجربه میکنند، معمولا مورد کمتوجهی قرار میگیرند به طوری که افراد ترجیح میدهند تا با طراحی و اجرای سادۀ این محیطها، هزینهها را به حداقل برسانند. از این رو معماران و طراحان داخلی که به طراحی و دیزاین کلینیک پوست و مو می پردازند، سعی می کنند تا سرعت و پویایی موجود در رشد علوم پزشکی را در فضاهای درمانی منعکس کنند و ثابت کنند که نیازهای بیماران نیز به همان اندازه رشد کرده است. طراحی داخلی مطب دندانپزشکی، باید به صورتی باشد که بیماران از حضور در آن احساس آرامش کرده و از میزان استرسی که دارند کاسته شود. دکتر سالی آگوستین می گوید در طراحی داخلی مطب روانشناسی از متریال چوب به خصوص چوب طبیعی استفاده شود، بهتر است، چرا که مردم با آن احساس راحتی و صمیمیت بیشتری می کنند. نور یک جنبه کاملاً مهم در طراحی دکوراسیون داخلی است و در کلینیک پزشکی از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا باید دو نوع هدف را برآورده کند؛ مفید و همچنین ایجاد تأثیر بصری . با این حال طراحی محیط کلینیک شما می تواند به مراجعین شما کمک کند تا آرامش بیشتری داشته باشند و در نتیجه آنها نسبت به درمانی که ارائه می کنید پذیرا تر می شوند.

۲- عملکرد و زیبایی را با هم در نظر بگیرید. لازم به ذکر است که عدم توجه به نکات مهم هنگام بازسازی مطلب، علاوه بر عدم زیبایی محیط، میتواند از لحاظ سلامتی نیز برای بیماران خطرناک باشد. در این بند معمولا کم و کاستی ها و قوانین را ذکر می کنند. به طور مثال اگر می خواهید این مکان را گسترش بدهید، شکل نهایی آن به چه صورت خواهد بود؟ در این محیط کودکان به دور از محیط پرسروصدا و شکایت بزرگسالان، در کنار همسالان خود خواهند بود و با دیدن همسالانشان که به مطب دندانپزشکی آمدهاند، راحتتر با ترس و نگرانی خود کنار میآیند. انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون داخلی مطب بسیار حائز اهمیت است زیرا باعث می شود بیمار راحت تر با محیط کنار بیاید. در این شرایط بیماران قبل از ورود به اتاق درمان با آن رنگ در اتاق پذیرش آشنا شده و انس گرفته و بهتر با محیط کنار خواهند آمد. در ادامه مطلب، با نکاتی آشنا می شوید که باعث می شوند به آنچه که برای بازسازی مطب و دکوراسیون آن لازم است برسید. بهتر است از یک رنگ برای اتاق انتظار و اتاق درمان استفاده کنید.

در هنگام طراحی باید محیطی را برای کسانی که به انتظار در محیط کلینیک می گذرانند فراهم کنید زیرا تاثیر بیشتری در روحیه آنها خواهد داشت. ۱۱-چه عوامل حاشیه ای روی دستمزد طراح تاثیر می گذارد؟ دکور سالن انتظار باید به گونه ای باشد که بیماران و مراجعین، احساس راحتی کنند، مبلمان و صندلی های قرار گرفته در سالن انتظار یک مطب باید راحت و به تعداد کافی باشد. تحقیقات نشان داده پزشکانی که از این متدها استفاده می کنند، سود بیشتری به دست می آورند، حتی در دوران رکود اقتصادی. معمولا افرادی که این طرح را انتخاب می کنند، انسان های اصیل و منظمی هستند و این سبک نشان دهنده شخصیت آن هاست.

کلینیک شما مکانی برای شفا و دروازه ای به سوی زندگی بهتر برای بیماران شما است. شما باید در درجه اول به این نکته توجه کنید که به چه رنگهایی علاقهمند هستید؟ توجه به سلایق شما نتایج پایانی دکوراسیون داخلی را انرژی بخش و دل نواز می کند. داشتن یک مطب به روز و خلاقانه که زیبایی شناسی شما را نشان بدهد موضوع مهمی است اما برای رسیدن به آن باید برنامه ریزی زیادی کنید، خلاقیت زیادی به خرج بدهید و اهداف واقع گرایانه داشته باشید. استفاده از طرح هایی که در دیوار اجرا می شوند و خط و خطوط آن ها به طور زیبا و خلاقانه در سقف امتداد می یابد حس حرکت را القا می نماید و باعث سرگرمی بیماران در اتاق انتظار می شود. روشنایی باید به اندازه کافی باشد تا جنبه های عملیاتی را تسهیل کند، اما نه خیلی روشن، زیرا این امر می تواند به ناراحتی بیماران اضافه کند. در سطح کشور برای طراحی داخلی فضاهای مطب آنها همکاری کند و فضایی لوکس و در خور آنها را طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی نماید . آگاهی ازتجهیزات و عملکردهای داخل بیمارستان، کلینیک، مطب و فعالیت هایی که داخل فضاها انجام می گیرد، به معمار داخلی امکان می دهد که شکل جدید فضاهای داخلی بخش ها را طراحی کند.

اگر می خواهید در پروژه بازسازی خود موفق باشید، باید بین این دو فاکتور تعادل ایجاد کنید. برای اجرای یک دیزاین موفق باید به نیازمندیهای اساسی همان مکان توجه شود. ورود به کلینیک شما یک جنبه مهم دارد که برای راحتی تجربه مراجعین شما بسیار مهم است. فراموش نکنید بیمارانی که به مطب مراجعه میکنند، خود دارای تنش و استرس هستند، بنابراین وظیفه شما است که به هر نحوی که میتوانید، جلوی این تنش را بگیرید. در ابتدا باید دقت نمود که شدت زیاد نور می تواند به افراد استرس وارد کند اما نور طبیعی به طور کلی دارای انرژی مثبت زیادی می باشد . همه ما می دانیم قرمز رنگی است که می تواند ارتباط تاثیرگذاری با اغلب افراد برقرار کند و همین طور افراد می توانند واکنش شدیدی نسبت به آن از خود نشان دهند. برای مثال رنگ های روشنی چون نارنجی، انواع آبی ها، قرمز و سبز جزو دسته رنگ هایی هستند که در طراحی داخلی کلینیک های دندانپزشکی طرفداران زیادی دارد. البته ممکن است در یک پروژه طراحی دکوراسیون کلینیک زیبایی ضعیف و شکست خورده نیز به طور کامل به عناصر زیبایی شناختی توجه شود اما این طراحی ها پاسخگوی نیازهای مراجعه کنندگان و کادر کلینیک نباشند و یا موجب سهولت تردد و کارایی بالا نشوند و در کل آرامش خاطر را برای آنها فراهم نکند.

مطبی که هم کارآمد باشد، به چشم بیماران جذاب باشد و در عین حال دیدگاه شما را هم نمایان کند. وجود گلدانها در مطب زیبایی بینظیری هم برای دکوراسیون شما ایجاد میکنند. در صورتی که برای طراحی دکوراسیون داخلی مطب زنان با مشکل فضا روبرو هستید، نیازی نیست تا مولفه ها و عناصر مدنظرتان را حذف کنید. یکی از مسئله های بسیار مهم در زمینه طراحی و دکوراسیون ، اجرای دکوراسیون مطب زنان و و مطب مامایی می باشد . مطمئن شوید که نقشه ساختمان شما، به نیازِ عبور و مرور راحت در مطب پاسخ می دهد و تردد در آن باعث شلوغی و ازدحام نمی شود. اگر اتاق شما در طبقهای از ساختمان است که پنجره آن به برگهای درختان باز میشود نیز میتوانید منظرهای سرسبز و آرامشبخش را در برابر چشمان بیمارتان روی یونیت دندانپزشکی بگشایید. شما نمی دانید که در ها و پنجره ها و در کل باز شو ها باید کجا قرار بگیرند. شما حتی میتوانید آکواریومی با ماهیهای مختلف در مقابل یونیت خود تدارک ببینید. گاهی نصب یک تلویزیون در مقابل یونیت هم میتواند مؤثر باشد، چون گاهی بیماران ذهنشان به برنامهها و تصاویر مشغول و خودبهخود ذهنشان از درد و ترس محیط دندانپزشکی به سوی مسائلی دیگر منحرف میشود.