HSE چیست ؟ مرکز آموزش HSE جنوب کشور | elitarchgroup

HSE چیست ؟ مرکز آموزش HSE جنوب کشور | elitarchgroup

واحد HSE در یک مرکز درمانی وظیفه دارد ایمنی و سلامت ملاقات‌کنندگان، پرسنل بیمارستان، کارکنان، دانشجویان و بیماران را حفظ کرده و از اینکه محیط درمانی عاری از خطر است اطمینان حاصل کند. همچنین وظیفه دارد فرایندهای HSE را به‌گونه‌ای تدوین کند که ایمنی بیمار مجروح حفظ شده و اقدامات درمانی متناسب به شیوه‌ای صحیح برای او انجام شود. توجه داشته باشید که رشته تحصیلی HSE در حال حاضر در ایران در مقطع کارشناسی ارشد تدریس می‌شود و افرادیکه تصمیم به ادامه تحصیل در مقطع دکترا دارند می‌توانند در وزارت علوم در رشته دکترای زیست شناسی اقدام کرده و یا در وزارت بهداشت، در رشته دکترای انفورماتیک پزشکی یا اپیدمیولوژی و… اقدام نمایند. دانشگاه محیط زیست در سال ۱۳۵۱ و تحت عنوان «آموزشکده محیط زیست» به منظور تأمین و تربیت نیروی انسانی متخصص و ماهر مورد نیاز عرصه محیط زیست کشور و با جهت‌گیری ترویج و نشر مفاهیم محیط زیستی تأسیس گردید. هیئت وزیران در جلسه مورخ ۷ / ۱۰ / ۸۹ خود ارتقای این مرکز به دانشگاه محیط زیست را به تصویب رساند.

مطالب مرتبط:

پس از تحقیقات رامازینی، عوارض ناشی از کار، بیشتر مورد توجه پزشکان قرار گرفت. هدف از ایجاد دانش HSE تأمین، نگهداری و بالا بردن سلامت و تندرستی کارگران و در نهایت، ایمن نگهداشتن جامعه است. ، گزارشات ایمنی، وسایل حفاظت فردی، طراحی حفاظ ثابت و متغیر و تجهیزات، ایمنی وسایل مکانیکی، پنوماتیکی، هیدورلیکی، بالابر، فرآیند تولید، داربست ها اشاره جداساز لرزه ای داشت. همچنین HSE آریا موظف است در صورتی که کارفرما بنابه دلایلی از فرد انتخاب شده ناراضی باشد، در اسرع وقت چند رزومه جدید به سازمان ارائه نموده و نیروی HSE را جایگزین نماید.

HSE چیست و اهداف و کاربرد آن

توسط سازمان بین الملی کار با عنوان روز جهانی بهداشت حرفه ای و ایمنی محیط کار به رسمیت شمرده شده است. وظیفه اصلی یک مهندس HSE این است که بتواند، ایمنی در محیط را بوجود آورد تا در مواقع ضروری بتوان حوادث و ریسک های ناشی از خطرات محیطی را به حداقل رساند یا به کامل پیشگیری نمود تا جراحات و عوارض بعد از آن تبعات سنگینی برای بهداشت، ایمنی و سلامت عمومی به وجود نیاورد. به طور کلی به دستورالعمل های بهداشت، ایمنی و محیط زیست، اچ اس ای گویند و علت نام گذاری آن به سه کلمه بهداشت، ایمنی و محیط زیست برمیگردد که قبلتر توضیح جامع از آن را به تفکیک بیان داشتیم. درزمینهٔ ایمنی در سازمان، مسائل گسترده‌ای مطرح می‌شود که خود شامل چند دسته است. دسته اول مربوط به ایمنی در عملیات می‌باشد که خود شامل کار در ارتفاع، جوشکاری و برشکاری، ایمنی تجهیزات و ماشین‌آلات و…

این مهندسان در صنایع مختلفی از قبلی نفت و گاز یا واحدهای مدیریت پسماند، شرکت‌های ساخت‌وساز، کارخانه‌های تولیدی یا شرکت‌های مشاوره‌ای کار می‌کنند. مهندسان HSE با مدیران، رهبران ایمنی، ناظران و سایر افراد در ارتباط هستند. بخشی از زمان افراد در این شغل در دفتر و بخشی در محیط کارگاه سپری می‌شود.

  • واقعیت این است که کار یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که انسان در طول زندگی با آن سروکار دارد و از طریق آن بقای خود، خانواده و جامعه را حفظ می‌کند.
  • دسته اول مربوط به ایمنی در عملیات می‌باشد که خود شامل کار در ارتفاع، جوشکاری و برشکاری، ایمنی تجهیزات و ماشین‌آلات و…
  • ، گزارشات ایمنی، وسایل حفاظت فردی، طراحی حفاظ ثابت و متغیر و تجهیزات، ایمنی وسایل مکانیکی، پنوماتیکی، هیدورلیکی، بالابر، فرآیند تولید، داربست ها اشاره داشت.
  • کارگاه‌ها باید آموزش لازم برای استفاده درست از همه ابزارها و تجهیزات داشته باشند و در این مورد بازرسی گردند.
  • در محیط کار میزان روشنایی می‌بایست اندازه‌گیری و ارزیابی گردد و برای کمبود روشنایی‌ چه طبیعی و چه مصنوعی یا زاویه تابش نور باید راهکارهای مناسب ارائه شود.